PANDa
WEBINARY

Zapraszamy do obejrzenia archiwalnego webinaru gdzie nasz ekspert, absolwent Politechniki Krakowskiej, Wydziału Inżynierii Środowiska, Tomasz Glixelli, dzieli się wiedzą na temat projektowania systemów odwodnienia w Polsce.

Rozważano kluczowe kwestie, które dotyczyły natężenia deszczu, prawdopodobieństw projektowych i korzyści płynących z wykorzystania Polskiego Atlasu Natężeń Deszczów (PANDa). W trakcie webinaru, Tomasz Glixelli prezentował genezę, historię oraz kluczowe korzyści związane z Polskim Atlasem Natężeń Deszczów. Ponadto, uczestnicy dowiadywali się, jak szybko i adekwatnie do swoich potrzeb pobierać dane w aplikacji PANDa, oraz jakie informacje otrzymują wraz z certyfikatem.

W ramach prezentacji udzielano odpowiedzi na pytania dotyczące wyboru prawidłowego natężenia deszczu, roli natężenia deszczu 15-minutowego, a także pochodzenia prawdopodobieństw projektowych 10%, 20%, 50%. Uczestnicy zdobywali informacje na temat tego, na jakie prawdopodobieństwa i częstości należy projektować systemy odwodnienia. Wskazywano również, dlaczego korzystanie z Atlasu okazywało się bardziej korzystne i bezpieczne w porównaniu do wzoru Błaszczyka czy formuły Bogdanowicz-Stachý’ego.

Zachęcamy do zapoznania się z archiwalnym webinarem pt. "Ile deszczu pada w Polsce?" Prowadzącym był profesor dr hab. inż. Paweł Licznar, absolwent Politechniki Wrocławskiej, renomowany specjalista w dziedzinie modelowania opadów atmosferycznych oraz systemów odwodnienia.

Rozpoczynaliśmy od fundamentalnego pytania: czym jest deszcz nawalny i jak można go zidentyfikować w archiwalnych zapisach opadów deszczu? Przeanalizowaliśmy ilość deszczy nawalnych, które wystąpiły w Polsce w ciągu ostatnich 30 lat na 100 stacjach meteorologicznych. Przedstawialiśmy również maksymalne wysokości tych opadów oraz omawialiśmy, w jaki sposób ta wiedza może być praktycznie stosowana przy projektowaniu systemów odwodnienia w Polsce.

Następnie skoncentrowaliśmy się na indywidualnym charakterze każdego deszczu, który manifestował się poprzez hietogram – graficzny obraz dystrybucji opadów w czasie. Przyjmując tę indywidualność, nie zaniedbaliśmy jednak możliwości porządkowania zbiorów hietogramów i identyfikowania charakterystycznych wzorców. Dowiedzieliśmy się, jak ten proces może stanowić podstawę do modelowania efektywnych systemów odwodnienia w Polsce, umożliwiając antycypację i dostosowanie do zmiennych warunków opadowych w przeszłości.

Sprawdź Atlas PANDa

Zapraszamy do skorzystania z naszej aplikacji już dziś. Załóż konto i
sprawdź jakie to proste!

Załóż darmowe konto